» Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné! (A.de Saint-Exupéry) «

Červenec 2007Skutečná historie útoku na Pearl Harbor

31. července 2007 v 13:12 | Veri* |  Pearl Harbor

7. prosince 1941

Pearl Harbor po útoku japonských letadel

Pearl Harbor po útoku japonských letadel
Japonský útočný svaz byl 8. prosince (japonského času) na místě, ze kterého měl provést dlouho očekávaný útok na Pearl Harbor. Dopoledne odstartovaly letouny první útočné vlny pod vedením Micuo Fučidy. První vlna se skládala ze 40 torpédových, 51 střemhlavých, 49 výškových bombardérů a 43 stíhaček, které vystartovaly v 6:00.
V 7:15 měla startovat druhá vlna ve složení 80 střemhlavých, 54 výškových bombardérů a 36 stíhaček. K útoku byly také připraveny japonské miniponorky, které byly připevněny k velkým zaoceánským ponorkám a měly dokončit letouny započaté dílo.
V 6:45 zjistil americký torpédoborec USS Ward přítomnost japonské ponorky v přístavu a zahájil na ni palbu. Asi ji potopil a poté vyslal na pevninu vzkaz, že na ni střílel z děl, aby zdůraznil, že to není žádný omyl, ale nebezpečná hrozba. Nikdo to však nepochopil dobře, a tak se nic nedělo. Američané také zjistili přítomnost letadel díky radaru, ale hlášení radarových operátorů nikdo nevěnoval patřičnou pozornost.
Teprve v 7:40 byl vzbuzen velitel Pearl Harboru (admirál Kimmel) ze spánku a dozvěděl se o ponorce. Ale to již bylo pozdě. O několik minut později přilétla japonská letadla první útočné vlny. Brzy byla zasažena většina plavidel v přístavu aniž by stačila zahájit palbu. Bitevní loď USS Arizona dostala několik těžkých zásahů a zahalila se do oblaků kouře. Ale ani ostatní lodě v přístavu na tom nebyly moc dobře. USS California, USS Oklahoma a USS West Virginia ty byly zasaženy také velmi těžce a začali se naklánět.
Ani letiště na ostrově nebyla ušetřena. Na obranu stačily vzlétnout pouze dva stíhací letouny P-40. Dělaly co mohli ale brzy bylo jedno z nich sestřeleno japonskou stíhací ochrannou. Poté se začala protiletadlová obrana přístavu probouzet a pálila na vše co mělo křídla. Po útoku druhé vlny, při kterém Japonci ztratili podstatně více letounů než v prvním případě, dostaly zásah i další americké lodě v přístavu. Zbylé bitevní lodě byly poškozeny a tím pádem na delší dobu vyřazeny z bojů. Třetí vlna už naštěstí nepřiletěla, protože japonský svaz se otočilo 180 stupňů a odplul zpět do Japonska. Útok letadel netrval dlouho, ale to co po něm zůstalo svědčí o vysoké efektivitě japonských pilotů. Většina bomb a torpéd našla své cíle.

> Obrázek z filmu Pearl Harbor

Zkáza

Při útoku zahynulo 2008 námořníků, 109 námořních pěšáků, 218 příslušníků US Army a 68 civilistů. Potopeno nebo těžce poškozeno bylo 18 amerických lodí. Nejvíce byla zničena bitevní loď USS Arizona, ze které ze zachránilo pouze málo námořníků posádky. Japoncům se podařilo za cenu 29 zničených letadel vyřadit největší americkou námořní základnu v Tichomoří po dobu 6 měsíců.
Mezitím co probíhal útok na Pearl Harbor zaútočili Japonci také na Filipínách a v Malajsii, kde zničili 2 britské lodě (HMS Prince of Wales a HMS Repulse).
Útok však nepřinesl to hlavní. Zničení amerických letadlových lodí, které se v době útoku nacházely mimo přístav, a tak se mohli Japoncům postavit v bitvě v Korálovém moři a později v bitvě u Midway.
Japonci zničili pouze staré bitevní lodě, které neměly v moderní válce příliš velkou cenu. Navíc některé z nich byly vyzvednuty, opraveny a poté použity v dalších bojích, když pomáhali vyloďované pěchotě svojí palebnou silou. Útok na Pearl Harbor měl účinek spíše morální, protože americké obyvatelstvo se semklo k boji proti nebezpečnému nepříteli.
V tento den prokázalo mnoho mužů i žen svou odvahu a odhodlanost postavit se proti silnějšímu nepříteli. Mnoho z nich za to však zaplatilo tu nejvyšší možnou cenu. Obsluhovač jednoho jeřábu suchého doku, kde byla umístěna bitevním loď Pennsylvania, zjistil, že obsluhy děl nemohou přilétající letadla vidět přes stěny doku, a tak s jeřábem přejížděl z jedné strany na druhou, aby odehnal japonská letadla nebo jim alespoň znesnadnil míření. Zprvu to námořníci nepochopili a naznačovali mu, aby jim uhnul z palby, ale brzy si uvědomili, že jim naznačuje odkud letadla letí, a tak se mohli aspoň lépe zaměřit na útočníka. Spolupráce mezi ním a dělostřelci ale netrvala dlouho. Jedno letadlo svrhlo bombu přesně na jeřáb a hrdina vylétl i se svým jeřábem do vzduchu.

>Pro představu obrázek z filmu Pearl Harbor :'(

Přiblížení tří hlavních postav

31. července 2007 v 13:01 | Veri* |  Pearl Harbor
Rafe (Ben Affleck) - Jeho nejlepším přítelem již od dětství je Danny. S Evelin se seznámí na ošetřovně a oba se do sebe zamilují... Rafea při příchodu z války v Anglii (kam dobrovolně odešel jako pilot, byl sestřelen a dlouho pohřešován) čeká překvapení > jeho nejlepší přítel Danny a Evelin jsou spolu... Pří útoku na Pearl Harbor je Rafe spolu s Dennym jedinými piloty, kteří dokázali vzletět a několik japonských letadel sestřelit (později za to byli vyznamenáni) =) Na konci filmu Rafe málem zemře při útoku na Tokio (před kterým mu Evelin řekla, že čeká dítě s Dannym) , nebýt Dannyho, který obětuje svůj život při záchraně Rafea. Po smrti Dannyho se Rafe a Evelin opět vátí k sobě a vychovávají spolu syna - Dannyho (po otci).


Danny (Josh Hartnett) - Jeho nejlepším přítelem již od dětství je Raf. Poté, co Rafe odešel dobrovolně do války v Anglii a objevily se zprávy, že je mrtvý, se zamiluje do Evelin. S Evelin čeá dítě o kterém ani neví. Na konci filmu však jde do akce spolu s Rafem (útok na Tokio) a právě při této akci zachrání svého nejlepšího kamaráda Refa a sám je Danny postřelen a umírá... Než zemře, tak se dozví od Rafa, že Evelin s ním čeká dítě.


Evelyn (Kate Beckinsale) - Zdravotní sestra, která byla nejdříve dívkou Rafea a poté Dannyho. Rafe byl její životní láska a s Dannym vlastně neví, jak to myslí. Když se dozví, že Rafe po válce, kde byl sestřelen, žije, tak je moc smutná, protože zjistí, že Rafa stále miluje, ale také má jiné tajemství - po jedné noci s Dannym čeká jeho dítě. Milostný trojúhelník se vyřeší po smrti Dannyho při útoku na Tokio... Pro Evelin i Rafea smrt Dannyho není vůbec lehká... Evelin se vrátí k Rafovi a společně vychovávají Dannyho syna, který je pojmenován po něm.

Film Pearl Harbor ve zkratce

31. července 2007 v 12:48 | Veri* |  Pearl Harbor
Danny a Rafe jsou od dětství kamarádi a oba si zamilovali letadla. V dospělosti se oba stali piloty americké armády. Rafe odchází dobrovolně do války. Krátce před odchodem přijela Evelína, s kterou se seznámil na ošetřovně... Rafe v závěru večera řekne Evelin, že odchází bojovat do války. Danny ho jde doprovodit na nádraží a Rafe mu řekne, že pokud by se mu něco stalo tak chce, aby to řekl Evelin právě Danny. Netrvalo dlouho a Danny přijíždí k Evelíně se smutnou zprávou - Rafe byl sestřelen a zahynul. Danny a Evelin se začnou zbližovat a za nedlouho spolu stáví noc. Za 3 měsíce se oběvil Rafe u Evelin. Danny dostal od Rafea vzkaz, že žije. Danny běží k Evelin ji povědět ,že Rafovi nic není, ale Rafe už tam je a hned pozná že mezi Dannym a Evelin vznikl vztah. Jeho reakce k Dannymu je odmitavá. 7 prosince 1941 však Japonci nečekaně útočí na Pearl Harbor, což se stane katastrofou a přiese to přes 3000 obětí. Danny a Rafe musí svoje soukromé záležitosti odložit.Oba vzlétli letadly a začali japonce sestřelovat.
Po několika měsících oba letí na akci, do které se přihlásili dobrovolně. Letí bombardovat Tokio, ale před tím Evelin řekne Rafeovi, že s Dannym čeká dítě a poprosila ho, aby to Dannymu neříkal. Nálet na Tokio se podařil, až na to, že Japonci sestřelili některá letadla, ale letadla , která řídili Danny a Rafe přežili. Poté jen čekali, než doletí na pevninu do Číny a zda jim vystačí palivo. Obě letadla zabloudila v moři a po několika hodinách uviděl Rafe pevninu, ale zrovna tuto část ˇ4íny okupovali Japonci, kteří ihned započali palbu. Danny byl ještě ve vzduchu, když vystřelil ze svého letadla na Japonce (a tím zachránil Rafa).. Poté se také zřítil. Když to Rafe vidí, běží ke zřícenému letadlu a ostatni z letadla ho následují. Danny je vážně zraněný. Japonci je však nečekaně přepadnou. Dannyho chtějí odvést s sebou, ale Rafe to nedovolí, vytáhne pistoli a postřílí, ale na posledního Japonc mu nestačí náboje. Danny (svázaný) do Japonce strčí, když uvidí že chce zastřelit Rafea. Jenže tři japonci to zpozorují a dva ho postřelí. Rafe běží k Dannymu. Danny však umírá. Rafe mu ještě před smrtí řekne, že bude otcem, že nesmí umřít. Dannyho poslední slova jsou: "Ne, Rafe, to ty budeš táta".
Evelin zatím čeká na Dannyho a Rafea na letišti. Jako prvního uvidí Rafea a očividně se zaraduje, jenže, když uviií ,že Rafe vytahuje z letadla rakev tak ji úsměv ihned z tváře zmizí. Pochopí ,že to Danny nepřežil a vrhne se Rafovi do náručí.
Za několik měsíců se Evelin narodil syn a spolu s Rafem mu dají jméno po jeho otci - DANNY.

Hrají :
Ben Affleck (Rafe Mc Cawley), Josh Hartnett (Danny Walker), Kate Beckinsale (Evelyn Johnson), Alec Baldwin (Doolittle), Cuba Gooding jr. (Doris "Dorie" Miller), Jon Voight (prezident Roosevelt), Tom Sizemore (Earl), Ewen Bremner (Red)

Ten, kdo neviděl tento film, doporučuju se kuknout :-) Je to vážně bomba :)

Agility

31. července 2007 v 11:57 | Veri* |  Psi
Agility...
...jsou soutěže, při nichž psi, naváděni cvičitelem, překonávají rozmanité překážky. Tyto závody vznikly v roce 1978 ve Velké Británii, potom se začaly konat ve Francii a v celé Evropě. Soubor překážek, které je třeba překonat v co nejkratším čase s minimální penalizací, připomíná koňské závody. Rozdíl spočívá v tom, že cvičitel pouze navádí psa po trase, ale sám s ním cviky neprovádí.

Agility se dělí na dvě třídy:
1) agility standard - pro psy s výškou v kohoutku nad 40 cm
2) mini agility - pro psy s kohoutkovou výškou do 40 cm.
Bubblegum

Výsledky se sčítají po absolvování dvou tras:
Na 1. trase se mezi ostatní umisťuje nářadí s povinnými zónami (břevno, vršek, houpačka) i zóna zastavení.
2. trasa je skokanská (z angl. jump-skákat), bez dotykových zón a bez zastávky. Během závodů musí pes zdolat v co nejkratším čase a bez chyb speciální trasu, která je sestavena z různých překážek, přičemž každá překážka má stanoveno své pořadí. Za chyby psa při překonávání trasy se udělují trestné body a za její porušení je pes diskvalifikován.

Bez živého zájmu psa a bez dobrého kontaktu s pánem nelze zvíře připravit na závody v tomto druhu sportu.

Zajímavosti ze světa zvířat

31. července 2007 v 11:45 | Veri* |  Zviřátka
Úžasný Úžasný Úžasný
*
Domácí kočky nenávidí citróny a ostatní citrusové ovoce.

*
Nejvíce lidí ze všech divokých zvířat zabíjí hroch.

*
Trávicí šťávy krokodýla dokáží rozložit ocelový hřebík.

*
Včely nevidí červenou barvu, zato vnímají ultrafialové záření.

*
Lvi jsou zmíněni v Bibli 89x, psi 14x, kočky ani jednou.

*
Žirafy nemohou nikdy mít škytavku.

*
Pavučina patří k nejodolnějším materiálům na světě - je pětkrát silnější než ocel a o 30 procent pružnější než nylon.

*
Nejdelší zaznamenaný slepičí let trval 13 sekund.


*
V roce 1940 v Coloradu přežila slepice čtyři a půl roku s useknutou hlavou.

* Krysy vydrží až dvě minuty dýchat pod vodou.

* Pes dokáže čichem rozlišit, zda byla do vany plné vody přidána lžička soli.

* Slon je jediný savec, který nedokáže skákat.

* Vytvořit středně velkou perlu trvá ústřici 5 let.

* Nejrychlejší kočkovitá šelma: Nejrychlejší kočkou na světe je gepard, který dokáže běžet rychlostí až 110 km/h!

Správná veterinární péče pro psa

31. července 2007 v 11:37 | Veri* |  Psi
Veterinární péče


Váš veterinář
Než si přinesete pejska domů, zeptejte se místních pejskařů na dobrého veterináře. Není lepší způsob jak jej najít než něčí osobní zkušenost. Pokud bydlíte poblíž, můžeme Vám samozřejmě doporučit toho našeho. MVDr. Petr Böhm z Veterinární kliniky v Lobzích v Plzni (adresa: Pod vrchem 31, telefon 377-262-114). Mějte kontakt na veterináře a kontakt na nás vždy při ruce. V situaci, kdy si nevíte rady a máte o svého miláčka strach je pozdě začít někde hledat.

Odčervení
Naše psí miminka dostanete samozřejmě minimálně 3x odčervená přípravkem Drontal puppy a Drontal plus. Pokud si je vyzvednete mezi 7-8 týdnem, bude další dávka připadat na 8. týden. Dále pak odčervujte každého čtvrt roku do konce 1. roku života a v dospělosti pak jedenkrát za půl roku. Pokud ovšem máte další zvířata, hospodářství nebo malé děti, bude lepší odčervovat každé 3-4 měsíce.

Očkování
Štěně od nás dostanete společně s očkovacím průkazem, kde jsou vylepené štítky z očkovacích ampulí a provedeny záznamy o provedeném očkování. Používáme vakcíny Duramune, které se nám velice osvědčily. Dostanete také individuální očkovací plán podle toho, kam si pejska berete - vzhledem k nákazové situaci a dosud užívaným preparátům. K očkování si i do budoucna pamatujte čtyři základní pravidla:
1.
Pes musí jít na očkování zdravý, bez jakýchkoli příznaků nemoci
2.
Pes musí být zbaven parazitů vnitřních (odčervení) i vnějších (přípravky proti blechám a klíšťatům) - přičemž by se ani jedno se nemělo provádět v době očkování
3.
Očkování i přeočkování je třeba udělat před daným termínem, nikoli poté, co působnost předchozí dávky již vypršela.
4.
Je třeba dodržovat přesný plán očkování, který jsme pro Vás připravili hned - detailní informace o očkování najdete zde.


Vnější paraziti
Blechy a klíšťata nemusí být Vaším postrachem. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit přípravek FrontLine, což je spray, který se používá jednou za 3 měsíce a funguje i po koupání ve vodě, není toxický pro kontakt s lidmi a nezpůsobuje psům alergie. Tohle není žádná reklama, máme to prostě odzkoušené.

Rentgen
Každý labrador by měl v jednom roce věku jít na rentgen kyčlí, aby se zjistilo, zda trpí dysplazií kyčelních kloubů. Protože se jedná částečně o dědičnou chorobu, či spíše "defekt", psi s těžkou dysplazií nemohou být zařazeni do dalšího chovu. Ovšem monitorování tohoto problému je důležité nejen pro ty, kteří plánují mít pejska "s kariérou". Jedná se tu hlavně o zdraví psa. Protože víme, že se do toho nikomu nechce, organizujeme pro Vás "hromadné víkendové rentgenování" u našeho dvorního veterináře. Prostě v pravý čas dostanete pozvánku. V každém případě se informujte o výsledcích dysplazie rodičů Vašeho štěněte, ať už si jej kupujete u nás nebo jinde. Více na téma displazie kyčelních kloubů zde.

Sledování příznaků
Včasné rozpoznání nemoci je nejefektivnější. Všímejte si proto neobvyklého chování Vašeho psa a ihned reagujte. Typickými příznaky mohou být:

1) Pes si "vozí zadek" po zemi - začervení nebo ucpané anální žlázky
2) Zarudlé oči, slzení , hnisavý výtok - zánět očí
3) Klepe hlavou, ušní boltec teplý a zarudlý - zánět uší (před aplikací kapek by měl veterinář provést výtěr a laboratorním rozborem určit, co zánět způsobuje - kvasinky, bakterie atd., rozbor trvá max. 24 hod. zatímco nepřesná léčba několik týdnů navíc)
4) Pes jezdí tlamou po zemi - asi má něco zapíchnuto v tlamě nebo v krku
5) Nechutenství - pokud není způsobeno extrémním horkem, kdy se ani nám lidem nechce do jídla, jde u labradora o jistý příznak problému
6) Kýchání, kašlání, výtok ze sliznic - infekce dýchacích cest
7) Pajdání, kulhání - (na přední nohy u mladých psů okolo 4-7 měsíce) může jít o zánět loketního kloubu, způsobený růstem, první pomocí je klid "na lůžku", nepřetěžování psa, jestli to neodeznívá je nevyhnutné ortopedické vyšetření. Je dobré navštívit dobré odborníky, kteří dané problematice rozumí a umí to léčit.

Zdravé štěně
Ať už si své štěně budete odebírat kdekoli, ujistěte se, že je zdravé. I coby laik to poznáte podle následujících příznaků:

a) váha mezi 5-7 kg (podle velikosti rodičů), nikdy ne pod 5 kg
b) štěně je baculaté, pokud se právě najedlo, má při pohledu zeshora tvar "hrušky s ocáskem", v žádném případě nesmí být hubené
c) štěně je čilé, hravé (pokud zrovna nechce jít spát)
d) štěně nemá výtok z uší, očí nebo nosu
e) štěně má čistý anální otvor
f) štěně příjemně "štěňátkovsky" voní, v žádném případě nesmí páchnout močí nebo výkaly

Znaky koní - na hlavě a na nohách

31. července 2007 v 10:29 | Veri* |  Koně a poníci
ZNAKY NA HLAVĚ

A) Malá bílá skvrnka na čele je KVÍTEK nebo VLOČKA.

B) Trochu větší než vločka je HVĚZDA. Na horním horním pysku se může objevit
SLINKA, anebo TLAMKA kosodélníkového tvaru. Někdy je spojena s nosním pruhem.

C) Bílé pysky jsou MLÉČNÁ HUBA, skvrnité pysky ŽABÍ HUBA. Tento znak se často vyskytuje o Fjordských koní a Belgických chladnokrevníků.

D) Bílý pás od čela k nosu se nazývá NOSNÍ PRUH.

E) ÚZKÁ LYSINA je přechod mezi nosním pruhem a širokou lysinou.

F) Bílá barva zasahující čelo a odtud za oči a ke koutkům tlamy je LUCERNA neboli také ŠIROKÁ LYSINA.


ZNAKY NA NOHÁCH

A) Na nohách bývá KORUNKA nebo HERMELÍN - bílé lemování okraje kopyta s černými skvrnami.

B) Bílému zbarvení po nebo těsně nad spěnkový kloub říkáme PONOŽKA.

C) PODKOLENKA sahá po zápěstí (přední noha) nebo po hlezení kloub (zadní noha).
Current Mood - Smiley

Podmínky pro získání ZZVJ :o)

31. července 2007 v 10:20 | VERI (ze stránek Virtuální stáje Ufonek) |  Koně a poníci
Podmínky pro získání ZZVJ

Česká jezdecká federace stanovuje následující podmínky k získání jezdecké licence. K získání jezdecké licence je třeba vykonat zkoušku základního výcviku za následujících podmínek (neplatí pro jezdce voltiže, vytrvalostního ježdění, pony, spřežení a reiningu)


1) Uchazeč musí dovršit v daném roce věk minimálně 12 let.

2) Uchazeč musí prokázat složením praktické zkoušky dovednost v jízdě na koni - vodění a předvádění koně - drezurní úlohy - národní úloha č. Z1 nebo Z2 - překonání parkuru ve výšce 70 - 90 cm s 1 distancí, 1 kombinací, přechod do klusu a skákání kavalet z klusu

3) Uchazeč musí prokázat základní teoretické znalosti z : - anatomie a fyziologie koně - napájení, krmení, ošetřování a kování koně - úrazy a nemoci koní - základní zdravotní ošetření koně - ústroj jezdců při výcviku, postroj koní - bezpečnost jezdce a základní první pomoc - disciplíny jezdeckého sportu ( základní znalost pravidel) Svoje znalosti prokáže uchazeč formou testu .

4) Minimální počet uchazečů je 6, maximální počet je 20.

5) Zápisné ke zkoušce (i opakované) je 500,- Kč, je příjmem pořádající oblasti ČJF a nevrací se. Účastník kromě uvedeného uhradí účastnický poplatek související s pokrytím nákladů na uspořádání zkoušek (technické zajištění aj.), jehož výši stanoví pořádající oblast ve spolupráci s pověřeným pořadatelem.

6) Jezdeckou licenci bez absolvování výše uvedené zkoušky mohou obdržet absolventi učilišť Kladruby n.L., Lanškroun, Kroměříž a absolventi policejního kursu - ZZVJ Policie ČR.

Opravné zkoušky

- Jezdec, který neuspěje u zkoušek jak z praktické tak i teoretické části opakuje celou zkoušku nejdříve za 6 měsíců.
- Jezdec, který neuspěje při zkouškách v praktické části (drezura nebo parkur nebo oboje) opakuje celou praktickou část nejdříve za 6 měsíců.
- Jezdec, který neuspěje v teoretické části (testu) opakuje zkoušku jen z teorie, nejdříve však za 1 měsíc.

Přerušení zkoušek

- V mimořádném případě může komise ze závažných důvodů jezdce ze zkoušek vyloučit (nenechat jej dokončit).

Hodnocení

- V drezuře jsou hodnoceni uchazeči v základních chodech - krok, klus, cval, provedení kruhu, srovnání koně a zastavení. Základním hodnocením je sed a vliv jezdce.
- Ve skoku na parkuru je základním kriteriem hodnocení - balance, styl.
- V teoretické zkoušce základní znalosti formou testu - min.30 správných odpovědí (z 35 otázek) = splnil.
Jednotlivé části zkoušky jsou hodnoceny výrokem komise - splnil, nesplnil. Pro hodnocení praktických částí zkoušky nejsou uplatňována ustanovení pravidel jezdeckého sportu.
Na závěr zkoušek proběhne vyhodnocení uchazečů. Po ukončení zkoušek vypracuje komise "Protokol o zkouškách" pro příslušný oblastní výbor a sekretariát ČJF. Na jeho základě bude účastníkům zkoušek, kteří splnili, vydána "Licence jezdce". SměrniceZkoušky základního výcviku se mohou provádět v jezdeckých areálech, které mohou zajistit následující podmínky :

1) Halu nebo prostor pro přezkoušení jezdeckých schopností kandidátů v drezuře ( drezurní obdélník 20 x 40 m ).

2) Halu nebo prostor pro přezkoušení jezdeckých schopností kandidátů po stránce skokové ( viz. předepsaný plánek parkuru ).

3) Ustájení pro koně kandidátů zkoušek.

4) Obsluhu pro stavbu překážek.

5) Místnost pro vypracování testů.

Pomůcky potřebné při zkouškách:

1) - Každý kandidát si musí dovézt oddílového, klubového nebo soukromého koně, se kterým bude provádět zkoušku.( může být jiný pro drezuru a pro parkur , na jednom koni se mohou vystřídat max. 3 jezdci)
- Kandidát si zajistí vlastního čtenáře úlohy - Kandidát si přinese psací potřeby - Kandidát bude mít kompletní jezdeckou výstroj a kůň postroj dle skokových pravidel jezdeckého sportu čl. 258 a čl. 260.

2) Startovní čísla 1 - 20 (pořadatel)

3) Překážkový materiál pro předepsaný parkur (pořadatel)

4) Drezurní obdélník 20 x 40 m (pořadatel)

5) Tiskopisy pro hodnocení kandidátů zkoušek (pořadatel)


Při zkouškách je potřeba nejméně 3 zkoušející:

1) Hlavní, který kontroluje a zabezpečuje správné dodržování časového rozvrhu, na začátku provede instruktáž kandidátů , provede vyhodnocení testu a na závěr zkoušek provede celkové vyhodnocení.

2) Další dva zkoušející budou hodnotit drezurní a skokovou zkoušku.
( Hlavního zkoušejícího vybere ze seznamu komisařů oblastní výbor ČJF - vyloučeni jsou zkoušející, kteří mají u zkoušek kandidáty z vlastního klubu nebo příbuzné, nebo popř. je trénují ).

Časový program pro jezdce:

8:00hod - kandidáti se shromáždí a budou jim přidělena čísla 1-20 (max.20 na den) - hlavní zkoušející informuje kandidáty o průběhu zkoušek
9:00hod - předvádění a vodění koně - drezurní úloha Z1 nebo Z2 (pořadí startujících 1 - 20)
14:00hod - skoková zkouška na předepsaném parkuru (pořadí startujících 20 - 1)
16:00hod - testy ( vypracovat odpovědi na otázky testu v čase 45 min. )
17:30hod - hlavní zkoušející provede zhodnocení všech účastníků zkoušek za jejich účasti
(Uvedený časový rozvrh je orientační. Je v pravomoci zkušební komise rozvrh upravit - dle počtu účastníků apod.)